Βρήκε τα ψυχικά αποθέματα αλλά έπαθε Black out στο τέλος-Παρών ο γνωστός Χιώτης

Ο ΑΟΚ ΧΑΝΙΩΝ κατέθεσε ψυχή στο παρκέ του ΕΑΚ και πήρε τη νίκη στου ΒΑΟΛ με 73-58 επιστρέφοντας έτσι θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα της Κρήτης  βρέθηκε στο +16 (31-15) στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και στο ημίχρονο με 42-31. Στην 3η περίοδο  ο ΒΑΟΛ όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ξεκινώντας από την άμυνα έφερε το ματς στα ίσια στην ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Εκεί μίλησε η ψυχή των Χανιωτών και με ψυχραιμία πέτυχαν 5 τρίποντα στην τελευταία περίοδο του αγώνα και έτσι η ομάδα της Κρήτης πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Το παρών έδωσε και ο Χιώτης Γιώργος Ντουρλουντάδος.