Ματς γκραν γκινιόλ με επικράτηση ΦΟΒ

Σε ένα κατάμεστο Βουρειο έγινε ο 3ος Χιώτικος μπασκετικός τελικός τίτλου. Σε ένα ματς γκραν γκινιόλ επικράτησε ο ΦΟΒ με 70-69. Από την αρχή ο ΦΟΒ μπήκε μπροστά. Στο πρώτο  ημίχρονο  ο ΦΟΒ  έπιασε με μεγάλη απόδοση και προηγήθηκε 48-33 15 πόντους διαφορά. Στην επανάληψη ο τραυματισμός του Μυτιληνού πάγωσε την ομάδα που έχασε τη αυτοσυγκέντρωση της και ο Όμηρος ανέκαμψε ψαλιδίζοντας την διαφορά.Οι γηπεδούχοι κράτησαν στο τέλος και πήραν την 3η νίκη στην σειρά των τελικών έστω και δύσκολα.  Επόμενος αγώνας την  Τετάρτη 29 Μαΐου στα Καμποχωρα  στις 20:00.

ΦΟΒ-Ομηρος 70-69

Δεκάλεπτα: 24-18, 48-33, 58-54, 70-69

ΦΟΒ(Αμέντας) Ρόκας 19(2),Λαμπρινούδης 14(2), Λεγάτος 20(4), Πνευματικούδης, Πατελίδας 4, Γιαννακός 2, Παρμενίδης, Μυτιληνού 2, Λεωδης, Γεωργιάδης 9(1), Κουντουριάδης

Ομηρος (Μπόλιας) Ζυγούρας 5(1), Μοσχούρης, Τσιριγώτης 9, Σιμιτσάκης 3, Φεγκουδακης 11(1), Χατζηλάμπρου Μαρ, Ανδρεάδης, Μακρίδης 6, Χατζηλάμπρου Εμ 15(3), Κανελλόπουλος 3(1), Χαμέτης 15, Μιχαλιός 2