Έπιασαν Όλυμπο οι Χιώτες αθλητές

Μετά την lockdown εποχή, διοργανώθηκε στην Αγιάσο της Λέσβου ο πρώτος αγώνας ορεινού τρεξίματος για το κύπελλο LESVOS mountain trail run series 2020. Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες της ΓΓΑ και του υγειονομικού πρωτοκόλλου οι αθλητές απόλαυσαν τη διαδρομή κατακτώντας την υψηλότερη κορυφή της Λέσβου, τον Όλυμπο. Σημαντικές επιτυχίες από τους Χιώτες αθλητές. Το δίδυμο πατέρας γιος  Ιατρουδέλη τερμάτισαν πρώτος και δευτερος ενώ η Άννα Γαλάτουλα ήρθε 3η στις γυναίκες.
Στην τρίτη θέση η Χιώτισσα Άννα Γαλάτουλα που σε σχετική ανάρτηση της σχολιάζει:

Ορεινός Αγώνας Αγιάσου με την επωνυμία “Μητσωνεια 2020”. Υπέροχη διαδρομή, παρά τη δυσκολία της! Συμμετείχαμε και πραγματικά χαρήκαμε τόσο την ανάβαση, όσο και την κατάβαση. Η άνοδος μέχρι την κορυφή του Ολύμπου της Λέσβου ήταν ένα ταξίδι στις αντοχές μας, σωματικές αλλά και ψυχικές! Η θέα από κει πάνω μαγευτική και φυσικά φαινόταν και η Χίος μας. Την χαιρετισαμε, της κλείσαμε το μάτι ? και πήραμε το δρόμο προς την κάθοδο με στόχο ένα υγιή τερματισμό.