Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζεται το 3o Τουρνουά Παλαιμάχων Χίου

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΛΕΩΝ – ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ 2 – 4 (29-5-2019)

Στο δεύτερο αγώνα του Β΄ Ομίλου, η ομάδα των Αδιάφορων επικράτησε με σκορ 4-2 των Παλαιμάχων Λέων, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με πολύ ωραίες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Από την αρχή του αγώνα οι Αδιάφοροι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και άσκησαν πίεση στην άμυνα των Παλαιμάχων Λέων, χάνοντας την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 5ο λεπτό με τον Καλογεράκη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τραυλός με τάκλιν πρόλαβε τον Λιόβαρη λίγο πριν σκοράρει, ενώ και πάλι ο Λίοβαρης στο 19ο λεπτό είχε πολύ ωραίο σουτ, που έφυγε ελάχιστα πάνω από τη συμβολή των δοκών. Οι Αδιάφοροι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή των κινήσεων, αλλά οι Παλαίμαχοι Λέων αμύνονταν αποτελεσματικά και σε κάποιες αντεπιθέσεις με εκφραστή κυρίως τον Ζανίκο έχασαν ευκαιρίες να προηγηθούν. Τελικά στο 22ο λεπτό ο Καλογεράκης μετά από ωραία ενέργεια από αριστερά γύρισε εξαιρετικά την μπάλα στην καρδιά της περιοχής και ο σωστά τοποθετημένος Μπαχαντούρης την έστειλε στα δίχτυα της αντιπάλου ομάδας, γράφοντας το 1-0 για τους Αδιάφορους. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Παλαίμαχοι Λέων έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς ο Μυλωναδάκης βρέθηκε αφύλαχτος σε πλεονεκτική θέση δεξιά μέσα στη περιοχή, αλλά το χλιαρό του σουτ απέκρουσε ο Σαββίδης. Στο 25΄ σε εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή είδε τον Παπά να διώχνει εξαιρετικά την μπάλα σε κόρνερ. Οι Αδιάφοροι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 27ο λεπτό με τον Μερούση να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα σε σέντρα από δεξιά και από κοντά να πλασάρει τη μπάλα σε κενή εστία, σημειώνοντας το 2-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο καθώς Μυλωναδάκης και Ζαννίκος διαδοχικά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, για τους Παλαίμαχους Λέων, στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Στην επανάληψη ο Λέων μπήκε δυνατά και άσκησε πίεση για να μειώσει το σκορ. Δέκα λεπτά μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού ο Ζαννίκος απέφυγε με εξαιρετική ενέργεια δύο αντιπάλους πάτησε περιοχή, αλλά το τελείωμα του ήταν κακό, καθώς η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης κατάφερε να βρει δίχτυα με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή εκμεταλλευόμενος την λάθος θέση που είχε ο αντίπαλος τερματοφύλακας μειώνοντας το σκορ σε 2-1. Οι Αδιάφοροι ανέκαμψαν και στο 18ο Λεπτό της επανάληψης διεύρυναν το δείκτη του σκορ μετά από ενέργεια του Λίοβαρη, ο οποίος από αριστερά πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα Παπά και ο επερχόμενος Μερούσης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, γράφοντας παράλληλα το 3 -1 για την ομάδα του. Παρά τη διαφορά των δύο τερμάτων οι Αδιάφοροι συνέχισαν την πίεση, προκειμένου να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και αφού στο 56ο Λεπτό είχαν σουτ στο δοκάρι με τον Καλογεράκη, κατάφεραν να πετύχουν το 4-1 στο 59’ μετά από εξαιρετική, περίτεχνη ενέργεια του Λιόβαρη, ο οποίος αφού πρώτα απέφυγε τρείς, κατά σειρά αντιπάλους, μπήκε από δεξιά στην μεγάλη περιοχή και με υπέροχο πλάγιο σουτ έστειλε την μπάλα στη αριστερή γωνιά του αντίπαλου τέρματος. Οι Παλαίμαχοι Λέων στο 62’ είχαν την ευκαιρία τους να μειώσουν και πάλι, όταν σε άψογο συνδυασμό των Γκοτσκάι και Ζαννίκου ο τελευταίος βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ, αλλά η αντίπαλη άμυνα έδιωξε σε κόρνερ. Στο 65΄ ο Παπαγιάννης έχασε την ευκαιρία να χρησθεί σκόρερ για τους Αδιάφορους, καθώς το γυριστό του σουτ από το σημείο του πέναλτι έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στο 67ο λεπτό με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Μπαγκίνο, λίγο έξω από την περιοχή, που έστειλε την μπάλα στο εσωτερικό του οριζόντιου δοκαριού και στη συνέχεια μέσα από την γραμμή. Παρά την πίεση οι Παλαίμαχοι Λέων δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά και έτσι οι Αδιάφοροι σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Τουρνουά.

Διαιτητής Αγώνα: Κ. Αυγουστής

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΧΙΟΥ – ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ /TERRA – ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΧΙΟΥ 2 – 1 (29-5-2019)

Σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι, που άνοιξε την αυλαία των αγώνων του Β΄ Ομίλου, η ομάδα του Συνδέσμου Παλαιμάχων Χίου Βροντάδου – Terra, πήρε αγχωτική νίκη απέναντι στο Νοσοκομείο Χίου με σκορ 2-1, αφού προηγουμένως οι ποδοσφαιριστές της «έσπασαν» τα δοκάρια σημαδεύοντας τα συνολικά έξι φορές !!!

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Οι Παλαίμαχοι Χίου – Βροντάδου είχαν την κατοχή, αλλά το Νοσοκομείο, σωστά στημένο αμυντικά και με προωθημένο τον πάντα επικίνδυνο Βασιλάκη, δημιούργησε την πρώτη επικίνδυνη φάση στο 3ο λεπτό, καθώς το δυνατό σουτ του κατέληξε λίγο έξω από την εστία. Τα επόμενα λεπτά οι Παλαίμαχοι Χίου – Βροντάδου αύξησαν την πίεση τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με εξαιρετικό σουτ του Μπουρνιά λίγο μέσα από την περιοχή. Αναζητώντας ένα δεύτερο γκολ η ομάδα των Παλαίμαχων έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, η πρώτη στο 17ο λεπτό με τον Μπουρνιά που έστειλε την μπάλα στην ρίζα της δεξιάς δοκού και η δεύτερη στο 20ο λεπτό σε ενέργεια του Φιλιππάκη στην καρδιά της περιοχής, που αποσόβησε ο Σταύρου. Στο 24΄ απάντησε το Νοσοκομείο με δυνατό σουτ του Βασιλάκη που τράνταξε το δοκάρι. Ακολούθησε εναλλαγή φάσεων και στις δύο εστίες με τους Παλαίμαχους Χίου Βροντάδου να χάνουν κλασικές ευκαιρίες, για να διπλασιάσουν τα τέρματα (στο 29΄εξαιρετική ενέργεια Φιλιππάκη δεν κατάφερε να σκοράρει, στο 33΄ κεφαλιά του Καλουτά έφυγε λίγο έξω, στο 34΄ Εξαιρετικό χτύπημα φάουλ από τον Μπουρνία στη συμβολή των δοκών), αλλά και το Νοσοκομείο να είναι πάντα επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις που δημιούργησε, χάνοντας μάλιστα σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 32΄ σε σύγχυση μέσα στην περιοχή αλλά το κοντινό σουτ του Ρυθιανού, απέκρουσε ο Σαραντινός. Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες το σκορ το πρώτο ημιχρόνου έληξε 1-0.

Στην αρχή της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό του δευτέρου μέρους οι παλαίμαχοι Χίου Βροντάδου είχαν και πάλι οριζόντιο δοκάρι σε δυνατό σουτ του Καζά, ενώ στο 42΄ ο Ρούσος έχασε από πλάγια αριστερά σημαντική ευκαιρία να αυξήσει το δείκτη του σκορ. Στο 51΄ο Βαβουράκης για το Νοσοκομείο είχε δυνατό σουτ που δεν βρήκε στόχο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ρούσος σε ξαφνική αντεπίθεση σημάδεψε, με δυνατό σουτ, και πάλι το δοκάρι της εστίας του Νοσοκομείου. Με το παιχνίδι αμφίρροπο στα λεπτά που κύλισαν φτάσαμε στο 62ο λεπτό, όπου ο Πανέρης επιχειρώντας ψηλοκρεμαστή σέντρα – σουτ από θέση έξω αριστερά, αρκετά εκτός της περιοχής, είδε την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να κρεμάει τον τερματοφύλακα του Νοσοκομείου καταλήγοντας στo βάθος της εστίας, γράφοντας έτσι το 2-0 για τους παλαίμαχους Χίου – Βροντάδου. Λίγα λεπτά αργότερα, η μπάλα βρήκε και πάλι στο δοκάρι σε φάση διαρκείας μέσα στα καρέ του Νοσοκομείου. Προς το τέλος του παιχνιδιού το Νοσοκομείο κυνήγησε το γκολ και έχασε σημαντική ευκαιρία σε τετ-α–τετ του Βασιλάκη που αποσόβησε ο Σαραντινός, ενώ στο 67ο λεπτό το Νοσοκομείο κέρδισε πέναλτι, που υπέδειξε ο διαιτητής για ανατροπή του Μαρδά από τον Μπουρνιά. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Βασιλάκης, ο Σαραντινός απέκρουσε αρχικά, αλλά στην επαναφορά ο Βασιλάκης έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία μειώνοντας σε 2-1 για την ομάδα του. Το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα καθώς στα λεπτά που ακολούθησαν οι Παλαίμαχοι Χίου – Βροντάδου κράτησαν το υπέρ τους σκορ και κατάφεραν να πάρουν τρεις πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του τουρνουά.

Διαιτητής Αγώνα: Ν. Χαβιάρας

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΧΙΟΥ – ΣΜΕΡΝΑ 1 – 2 (27-5-2019)

Σε ένα εξαιρετικό αλλά και επεισοδιακό παιχνίδι, που σημαδεύτηκε από ένταση και δύο κόκκινες κάρτες, η ΣΜΕΡΝΑ πήρε το τρίποντο στο πρώτο της φετινό παιχνίδι, επικρατώντας των Παλαιμάχων Χίου με σκορ 2 – 1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εξαιρετικό ρυθμό, ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες, που από τα πρώτα λεπτά έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Τελικά η Σμέρνα κατάφερε να προηγηθεί στο 12ο λεπτού του παιχνιδιού, με πολύ ωραίο σουτ του Καζάκου από πλάγια θέση. Πέντε λεπτά αργότερα οι Παλαίμαχοι Χίου κέρδισαν φάουλ στο δεξί άκρο της μεγάλης περιοχής και στο γέμισμα που έγινε ο Κυριακούδης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε με κεφαλιά στο βάθος της εστίας της ομάδας του, γράφοντας με αυτογκόλ το 1-1. Ο Καζάκος διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα σε επόπτη και διαιτητή, για τον καταλογισμό του φάουλ και δέχτηκε κίτρινη κάρτα, ενώ παρά την προειδοποίηση από τον διαιτητή Αυγουστή συνέχισε να διαμαρτύρεται έντονα με αποτέλεσμα να αντικρίσει και δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες από το 19ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Παλαίμαχοι Χίου προσπάθησαν να εκμεταλλευθούν την αριθμητική υπεροχή και έχασαν εξαιρετική ευκαιρία στο 24ο λεπτό, σε τετ-α-τετ του Παραδείση, το οποίο αποσόβησε ο Πνευματικούδης. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο και να δημιουργούν εξαιρετικές φάσεις και στις δύο εστίες.

Στο δεύτερο μέρος η Σμέρνα μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και στο 42ο λεπτό, μετά από ωραία προσωπική ενέργεια από πλάγια δεξιά και εξαιρετικό σουτ ο Κυριακούδης έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Προσπαθώντας να απαντήσει στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παραδείσης είχε εξαιρετική κεφαλιά, που κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 54ο λεπτό ο Μικέδης, για τη Σμέρνα, είχε πολύ δυνατό σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα, πάλι για τη Σμέρνα, ένα εξαιρετικό σουτ του Γεωργούλη απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ ο Γωνιάς. Δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα η Σμέρνα έμεινε με δέκα παίχτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Βασιλάκης για διαμαρτυρία και απρεπή συμπεριφορά προς το διαιτητή. Στον χρόνο που απέμεινε οι Παλαίμαχοι Χίου προσπάθησαν να ισοφαρίσουν δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν τα κατάφεραν, αφού στην πιο σημαντική από αυτές ο Πνευματικούδης στο 67ο λεπτό απέκρουσε με εξαιρετική ενέργεια το δυνατό σουτ του Παραδείση μέσα από την περιοχή. Έτσι η Σμέρνα, παρότι έπαιζε στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού με εννέα παίχτες, κατάφερε να διατηρήσει το πολύτιμο 2-1 υπέρ της, έως το τέλος της αναμέτρησης και να πανηγυρίσει μια δύσκολη και σημαντική νίκη.

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΧΙΟΥ – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ 5-0 (27-5-2019)

Επιβεβαιώνοντας ότι αποτελεί φαβορί για πρόκριση στον επόμενο γύρο του τουρνουά η Αστυνομική Διεύθυνση Χίου, επικράτησε με πέντε γκολ των Παλαίμαχων Καρδαμύλων στο τρίτο παιχνίδι του Α΄ Ομίλου.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η ομάδα των Καρδαμύλων στάθηκε πολύ καλά, παρά τις πολλές απουσίες από τραυματισμούς και αντιμετώπισε αποτελεσματικά την πίεση της Αστυνομίας, η οποία στο 8ο λεπτό έχασε την πρώτη σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς ο Χούλιαρης σταμάτησε με τα πόδια κοντινό πλασέ του Τσομίδη. Στο 15ο μάλιστα λεπτό η ομάδα από τα Καρδάμυλα είχε συρτό δυνατό σουτ που απέκρουσε ο Παϊδούσης. Το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο με την Αστυνομία να έχει άκαρπη υπεροχή έως το 25ο λεπτό, οπότε σε κόρνερ από δεξιά και σύγχυση μέσα στην περιοχή των Καρδαμύλων, ο Μονιός κατάφερε με σουτ να σημειώσει το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Αστυνομία διπλασίασε τα τέρματα της με τον Κώστογλου, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των Καρδαμύλων. Το 2-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στη αρχή της επανάληψης, τα Καρδάμυλα προσπάθησαν να αντιδράσουν, ανέβασαν την απόδοση τους και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Μάλιστα στο 9ο λεπτό της επανάληψης ο Νασούλης προσπάθησε από μακριά να πλασάρει και να μειώσει, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στην συνέχεια, η Αστυνομία πήρε πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε στο 22ο λεπτό του δεύτερου μέρους να τριπλασιάσει τα τέρματα της, με σουτ του Σαρόγλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Δάνδουλας, με ωραία ενέργεια πλάσαρε από κοντά, γράφοντας το 4-0 και πετυχαίνονται το 4ο γκολ του στο φετινό τουρνουά, θέτοντας υποψηφιότητα για να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ. Μάλιστα λίγο έλειψε να πετύχει ένα ακόμα γκολ στο 28ο λεπτό της επανάληψης, αλλά το δυνατό σουτ του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας των Καρδαμύλων, ενώ στο 32ο λεπτό «παίδεψε» περισσότερο από ότι έπρεπε την μπάλα χάνοντας μοναδική ευκαιρία να πετύχει γκολ σε κενή εστία. Το πέμπτο γκολ της Αστυνομίας πέτυχε τελικά ο Μανδάλας με σουτ από το ύψος της περιοχής δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στη νίκη της Αστυνομίας.

Διαιτητής Αγώνα: Ν. Ντάτης