ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΒΑΟΛ

Ματς-θρίλερ στην Γ΄Εθνική στο μπάσκετ , που χρειάστηκε 3 (!) παρατάσεις πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στην Θήβα για να προκύψει νικητής, με τις δύο ομάδες απόλυτα ισοδύναμες και τελικά μεγάλο νικητή τον Άρη Θήβας που νίκησε τον Ίκαρο Ν. Σμύρνης με 90-85! Στην πρώτη παράταση το σκορ ήταν ισόπαλο 66-66, στη 2η το σκορ ήταν 78-78, για να πάρει τη νίκη ο Άρης με 90-85 στην Τρίτη παράταση , καλύπτοντας και το -4 του πρώτου γύρου!

Την ίδια ώρα ο ΒΑΟΛ έχανε από την ΚΑΠ και έχουμε πλέον τριπλή ισοβαθμία στην επικίνδυνη ζώνη ανάμεσα σε ΒΑΟΛ, Άρη Θήβας και Ίκαρο και οι αντίπαλοι του ΒΑΟΛ ξέρουν την δύσκολη συνέχεια και δημιουργούν το δικό τους κλίμα.

Πολλά παράπονα από το διαιτητικό δίδυμο Μακρόπουλου-Χατζημάρκου έχουν ακόμα και οι νικητές που εξέδωσαν που εξέδωσαν ανακοίνωση διαμαρτυρίας! Ακολούθησε σκληρή απάντηση από τον Ίκαρο κάνοντας λόγο για παιχνίδι εντυπώσεων.

Η βαθμολογία

Η βαθμολογία σε 14 αγώνες:

1) ΟΦΗ 24 (11-2)

2) Λοκρός Αταλάντης 23 (10-3)

3) Μελίσσια 23 (10-3)

4) Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 23 (10-3)

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΡΗ ΘΗΒΑΣ

Την Κυριακή 3/2/2019 στον εντός έδρας αγώνα της ομάδας μας με τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης, γίναμε μάρτυρες μίας ακόμα κακής τουλάχιστον διαιτησίας. Τιμώντας το αντίπαλο μας για τον οποίο τρέφουμε μεγάλο σεβασμό δεν θα μιλήσουμε για προσπάθεια καθορισμού του αποτελέσματος, είμαστε όμως υποχρεωμένοι να πούμε πως το διαιτητικό δίδυμο της συνάντησης δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει στα καθήκοντα του. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να προκαλέσουν εκνευρισμό στους παίκτες και στους πάγκους των δύο ομάδων και φυσικά να ξεσηκώσουν και το φίλαθλο κοινό.

Παρακαλούμε να ληφθεί υπόψη σοβαρά πως σε αυτή την περίοδο που ακόμα και το μπάσκετ πλήττεται απο την κρίση, κάποιοι παράγοντες δίνουν αγώνα με αντίξοες συνθήκες για να διατηρήσουν το άθλημα σε υψηλό επίπεδο, θεωρούμε ότι είναι αντιληπτό πως ιδιαίτερα για τις ομάδες της επαρχίας αυτός ο αγώνας έχει πολύ μεγαλύτερο βάρος και αξίζει περισσότερου σεβασμού.

Πιστεύουμε στους ανθρώπους που επί σειρά ετών υπηρετούν το άθλημα και προσδοκούμε την μέριμνα τους.

Η ομάδα μας έχει στην διάθεση όποιου επιθυμεί το βίντεο του αγώνα προς τεκμηρίωση της αλήθειας.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΟ ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Νέα Σμύρνη 05/2/2019

Με έκπληξη διαβάσαμε σήμερα ανακοίνωση της ομάδας του Άρη Θήβας για τη διαιτησία στο μεταξύ μας παιχνίδι που έγινε στις 03/02/2019.Με την ομάδα του Άρη Θήβας προφανώς και δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και τους σεβόμαστε το ίδιο όπως και αυτοί μας σέβονται κατά δήλωσή τους. Καλό βέβαια είναι πέραν τους πόντους που δίνουν στα αθλητικά site να κοιτούν και τα φάουλ που αναγράφονται στο φύλλο αγώνα. Τα τελικά φάουλ είναι 26-33 ενώ οι αποβολές παικτών είναι 1-3 με τις ομάδες να χρησιμοποιούν από 10 παίκτες. Προφανώς σε ένα παιχνίδι που πήγε πόντο – πόντο τα φάουλ και οι αποβολές είναι δυσανάλογα και ποια ομάδα αδικήθηκε φαίνεται, προφανώς η ομάδα του Άρη Θήβας βγάζει ανακοίνωση για να τη χρησιμοποιήσει για το μέλλον .