Ολυμπιακοί αγώνες: Δυο-δυο οι Χιώτες-Η αποστολή

   Το ιδιωτικό ΚΤΕΟ Χίου ενημερώνει ότι το κράνος και η ζώνη σώζουν ζωές




Η Εθνική Ομάδα πόλο των ανδρών αποτελείται από 13 αθλητές ανάμεσα τους οι Χιώτες Φουντούλης, Γκιουβέτσης , ενώ στα ατομικά αθλήματα κυριαρχεί η κολύμβηση με 12. Αρχηγός της ελληνικής αποστολής θα είναι ο Μιχάλης Φυσεντζίδης και σημαιοφόροι οι Λευτέρης Πετρούνιας και Αννα Κορακάκη.

Οι ελληνικές συμμετοχές σε κάθε άθλημα στο Τόκιο

ΣΤΙΒΟΣ (20)

Άνδρες

  • 110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης
  • 50χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ
  • Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης
  • Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλης
  • Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου
  • Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης
  • Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης
  • Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης

Γυναίκες

  • 100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη
  • 100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου
  • 400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου
  • 20χλμ. βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη
  • 20 χλμ. βάδην: Πένυ Τσινοπούλου
  • 20 χλμ. βάδην: Κυριακή Φιλτισάκου
  • Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη
  • Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου
  • Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ
  • Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου
  • Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
  • Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (13)

Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών: Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης,
Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Κωνσταντίνος Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (12)

Άνδρες

  • Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο
  • Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο
  • Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή
  • Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή
  • Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο
  • Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο
  • Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
  • Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών
  • Άλκης Κυνηγάκης – ανοιχτή θάλασσα

Γυναίκες

  • Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα
  • Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (9)

Ομαδικό: Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (8)

Άνδρες

  • Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών
  • Γιάννης Μιτάκης – φιν
  • Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών

Γυναίκες

  • Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών
  • Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ
  • Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (4)

  • Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος
  • Στέφανος Ντούσκος – σκιφ
  • Αννέτα Κυρίδου – σκιφ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (3)

  • Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου
  • Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας
  • Περικλής Ηλίας – ορεινή ποδηλασία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (2)

  • Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
  • Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (2)

  • Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό
  • Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό

ΠΑΛΗ (2)

  • Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ
  • Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ.

ΤΖΟΥΝΤΟ (2)

  • Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ
  • Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ (1)

  • Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (1)

  • Λευτέρης Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκους

ΞΙΦΑΣΚΙΑ (1)

  • Δώρα Γκουντούρα – σπάθη

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (1)

  • Παναγιώτης Γκιώνης – απλό

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ (1)

  • Φένια Τζέλη – 57 κιλά

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ (1)

  • Θοδωρής Ιακωβίδης -96κ.



Please follow and like us:
Αρέσει σε %d bloggers: